France


Mon rêve est de vivre en France!

To kraj kojarzący się z szykiem, stylem,
sex-appealem, elegancją. Może to za sprawą ikony mody Coco Chanel? A może dzięki seksownej Brigitte Bardot? Może dzięki temu, że Panią Prezydentową jest była modelka Carla Bruni? A może po prostu Francuzki mają wrodzone poczucie stylu i idealny gust. W każdym razie nikt nie zaprzeczy, że w Europie to właśnie Paryż jest stolicą mody.

Poniżej postaram się opisać pięć francuskich ikon stylu, które wg mnie wywarły największy wpływ na to, że Francja uważana jest za stylowe i modne miejsce.
Zaznaczam, że lista ma charakter subiektywny oraz jest pomieszaniem zupełnie różnych stylów.

1. Maria Antonina. Jej skłonność do luksusu i przepychu pięknie przedstawiona została w filmie Sofii Coppoli. Pastelowe kolory, perły, torty, trzewiki, wielkie fryzury, brylanty, koronki, kwiaty. To genialna rola Kirsten Dunst.
W filmie świetnie ukazane jest jak piękne stroje noszono w tym czasie, jak idealny styl miała Maria Antonina. Na podstawie receptury pochodzącej z XVIII w. odtworzono skład perfum królowej - mieszankę zapachów różnych kwiatów, tj. róże, jaśmin czy kwiat pomarańczy, a także piżma i drzewa sandałowego. Perfumy sprzedawane są na Wersalu.


2. Coco Chanel - projektantka mody, ikona haute couture. Przeprowadziła rewolucję w damskiej garderobie wprowadzając do niej męskie elementy, upraszczając styl. Sportowe fasony dzięki niej znalazły swoje miejsce wśród eleganckich strojów. Wylansowała skromny styl na salonach, co miało zupełnie rewolucyjne efekty. To dzięki Coco Chanel nosimy teraz krótsze spódnice i sukienki, wygodne, pozbawione ozdób ubrania, a mała czarna i perły stały się must have każdej modnej kobiety. W 1921 roku wykreowała najsłynniejsze perfumy "Chanel no 5" - pierwsze kobiece perfumy, które mocną wonią dalece różniły się od innych, zawsze kwiatowych.

3.
Édith Piaf - jedna z moich ulubionych pieśniarek. Jej charakterystyczna uroda nadawałaby się dzisiaj na wszystkie wybiegi - piękna brzydka Édith Piaf o drobnej sylwetce, niskim wzroście (147 cm) i potężnym głosie. Miała charakterystyczny dramatyczny styl, nosiła proste, czarne sukienki pozbawione ozdób i dodatków.


4. Jane Birkin - co prawda pochodzi z Wlk. Brytanii, ale od końca lat 60-tych to właśnie we Francji zdecydowała się mieszkać i tworzyć. Jej romans z Serge'm Gainsbourgiem spowodował, że zostali okrzyknięci Yoko Ono i Johnem Lennonem Francji. To piękna kobieta, która wylansowała modę na długie, proste włosy z grzywką. Miała piękne, długie nogi, które lubiła eksponować krótkimi sukienkami i spódniczkami oraz długimi butami. Jej styl też charakteryzuje się prostotą. Na tej stronie: http://www.polyvore.com/jane_birkin/celebrity?celebrity=Jane+Birkin znajdziecie kolarze przedstawiające "styl Jane Birkin".
5. Brigitte Bardot - również kobieta Serge'a Gainsbourga (btw polecam świetny film "Gainsbourg" --> Vie héroïque). Modelka, piosenkarka i aktorka, ale przede wszystkim symbol seksu. Jej elementy charakterystyczne to piękne blond włosy oraz podkreślone eyelinerem oczy. Jej styl jest bardzo kobiecy i przede wszystkim seksowny: panterka, czerń, róż, biel. Na tej stronie również znajdziecie interesujące kolarze ze stylem Brigitte Bardot: http://www.polyvore.com/brigitte_bardot/celebrity?celebrity=Brigitte+Bardot


Przegląd stylu tych kobiet jest niesamowicie inspirujące. Zdecydowanie można nazywać je ikonami stylu - przede wszystkim dlatego, że to, jak wyglądały jest do dzisiaj inspiracją dla projektantów z wielkich domów mody.

Brak komentarzy: