Dzień ziemi - 22 kwietnia

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Celem tych obchodów jest promowanie postaw ekologicznych oraz zwrócenie uwagi na problem związany z zanieczyszczaniem Ziemi.
Tego dnia warto jest świętować w jak cudownym świecie przyszło nam żyć. Jak piękna potrafi być natura, jak idealnie można z nią współżyć, jak wspaniale na nas wpływa. Całe szczęście piękna pogoda pozwala to docenić samemu w trakcie spacerów. Ale poniżej kilka zupełnie zwyczajnych, ale zarazem jakże niezwykłych zdjęć przypominających o otaczającej nas przyrodzie.

Oprócz adorowania przyrody warto również dbać o środowisko, chociażby segregując śmieci czy uprawiając recykling po swojemu. Inną zaletą takiego recyklingu są oszczędności w portfelu. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak można zastosować zasady ekologii w naszym domu i życiu. Poniżej kilka moich pomysłów na domowy recykling:
12 łatwych sposobów na ekologiczny i oszczędny tryb życia

1. Drukuj dwustronnie, a jeżeli masz jakieś kartki zadrukowane z jednej strony, wykorzystaj drugą stronę później, np. używaj ich do notatek, rysunków, szkiców, list zakupów itp. Minimalizuj zużycie papieru.
2. Korzystaj ze zbiorników wody oligoceńskiej - zużywasz mniej butelek. ALE! nie płucz wodą oligoceńską butelek - zrób to w domu zwykłą wodą wodociągową. Woda oligoceńska kiedyś się wyczerpie, także po co marnować ją na płukanie butelek?
3. Używaj żarówek energooszędnych w pokojach, w których często przez długi czas pali się światło (np. w pokoju dziennym), za to gaś światło, gdy z niego nie korzystasz
4. Odłączaj od sieci elektrycznej urządzenia, z których nie korzystasz. Na noc nie tylko wygaszaj laptop, ale go zamykaj. A jeżeli masz komputer stacjonarny i możesz, to zamień go na laptopa, który w trakcie pracy zużywa nawet do 7 razy mniej energii elektrycznej.
5. Częściej od kąpieli bierz prysznic i skróć jego czas (a przynajmniej czas puszczania wody). Wyłączaj też wodę w trakcie golenia czy mycia zębów. Dokręcaj wszystkie krany dokładnie.
6. Oszczędnie myj naczynia - najpierw namaczaj w ciepłej wodzie i tam myj, a bieżącą i zimną wodą tylko płucz.
7. Zmniejsz temperaturę w swoim mieszkaniu (na szczęście ten temat mamy na razie za sobą). Najlepsza temperatura dla ludzkiego ciała i cery to 19 stopni C. Warto zmniejszyć grzanie kaloryferów i najwyżej cieplej się ubierać.
8. Używaj rowerów lub środków publicznego transportu zamiast samochodów. Po pierwsze zdrowie, po drugie oszczędności, po trzecie ekologia. Jest to bajecznie proste i tanie, nawet jeśli nie masz roweru, obecnie dzięki sieci Verutilo. Jeżeli nie możesz porzucić samochodu zupełnie staraj się jeździć wg zasad ekologicznej jazdy i zrobić sobie przynajmniej jeden bądź dwa dni tygodniowo bez samochodu.
9. Nie marnuj jedzenia - kupuj tylko tyle, ile Ci potrzeba, a potem staraj się zużywać resztki, robić tzw. coś z niczego itp.
10. Nie wyrzucaj reklamówek ze sklepu, najlepiej korzystaj ze swoich bawełnianych lub po prostu z plecaka. Jeżeli już masz reklamówki - wykorzystaj je jako worki na śmieci.
11. Wykorzystuj przedmioty wielokrotnego użytku na różne sposoby. Np. pudełka po kremie na pudełeczka na biżuterię, słoiki na konfitury, pudełka po lodach na mrożonki i jedzenie w lodówce, stare koszulki na ścierki itp.
12. Segreguj śmieci i zmniejszaj objętość odpadów. Zgniataj butelki, oddawaj na akcje charytatywne zakrętki, spłaszczaj kartony.

Kilka infografik dotyczących Dnia Ziemi, które znalazłam w Internecie:

H&M już od jakiegoś czasu prowadzi kolekcję "Conscious - moda przyjazna środowisku". Ubrania z kolekcji wykonane są z materiałów bardziej przyjaznych dla środowiska, m.in. z ekologicznej bawełny. Swoim wyglądem również nawiązują do ekologii - pełno tam kwiatów, zieleni, kolorów delikatnej mięty, pasteli i beży. Twarzą kampanii była m.in. Vanessa Paradis.

Brak komentarzy: