Paris - Ossip Zadkine

Ossip Zadkine to francuski rzeźbiarz pochodzenia rosyjskiego. Na jego twórczość miał duży wpływ wspomniany już wcześniej Auguste Rodin. Ja nazywam go rzeźbiarską wersją Picassa. Jego rzeźby są przykładami typowo kubistycznych prac. W ramach tego nurtu w sztuce Zadkine osiągnął swój własny, niepowtarzalny styl, charakteryzujący się tendencjami barokowymi i ekspresjonizującymi. Oprócz rzeźb Zadkin tworzył szkice, obrazy i grafiki.


Większość jego rzeźb może być sklasyfikowana wg tematyki: portrety i odwzorowania ludzi, tematyka Biblijna i mitologiczna, tematyka związana z muzyką i poezją, temat wojny, a wreszcie te prace, które wywodzą się z jego bujnej wyobraźni i kreatywności i dotyczą często twórców, na których się inspirował.Paryż jest pełen Zadkina. W wielu miejscach można się natknąć na jego genialne rzeźby z brązu, m.in. na bulwarze Edgara Quineta, w Ogrodach Luksemburskich, koło Sekwany przy quai Branly, a zaraz przy Ogrodach Luksemburskich na rue d'Assas znajduje się muzeum jego twórczości w dawnym domu i atelier rzeźbiarza.

Ja Zadkina pokochałam właśnie w trakcie spacerów po Paryżu. Jest taki nieoczywisty, prawdziwy, przyciągający wzrok i uwagę. Tematyka, jakiej poruszał, jego samego dotykała, wzruszała. Zdarzało mu się pisać wiersze pod daną rzeźbę, czego przykładem jest La ville detruite (Rozdarte miasto - jego najbardziej znana praca, poświęcona nieusprawiedliwionemu zniszczeniu centrum Rotterdamu przez Niemców w 1940 roku).Brak komentarzy: