Street style - fashion weeks

Jak słusznie napisała Suzy Menkes w lutym w jednym ze swoich artykułów dla TMagazine osoby zainteresowane światem mody, pojawiające się na pokazach w trakcie fashion week'ów często wyglądają jak stado pawi tworząc z siebie postacie barwne i cyrkowe tylko po to, by wybić się z tłumu i zawitać na blogach street style'owych fotografów. Tekst ten wywołał niemałe oburzenie wśród gości pokazów mody, a w trakcie ostatniego fashion week'a z kolekcjami na wiosnę-lato 2014 zdarzało się, że Suzy Menkes krążącą wśród miejsc na widowni spotykały gwizdy i buczenie.
Ja jednak nie mogę nie zgodzić się z tą odważną dziennikarką modową. Przeglądając maniakalnie wręcz zdjęcia street style'u nie sposób zignorować tysiąca kuriozalnych dodatków, strojów, jaskrawych kolorów, ekscentrycznych układanych godzinami fryzur, sztucznie udziwnionych stylizacji. Oczywiście, moda od zawsze bywała nietuzinkowa, a wielu laików śmiało się z niektórych koncepcji pojawiających się na wybiegach. Różnica polega jedynie na tym, że pokazy mody są pewnego rodzaju widowiskiem, spektaklem, w którym nie wszystkie elementy mają być przyziemne i pragmatyczne, ponieważ to właśnie te oderwane od rzeczywistości są dowodem na to, że jest to pewien rodzaj sztuki. Czym innym natomiast jest to, co dzieje się na zewnątrz pokazu i dlaczego tak się dzieje. Powodem głównie jest właśnie chęć zwrócenia na siebie jak największej ilości migawek, pojawienie się na wszystkich blogach dotyczących street style'u. I to już nie jest sztuka, ale cyrk. Przykładem cyrkowych stylizacji jest Anna dello Russo, która mimo że stała się już ikoną takiego stylu (co trochę ją uwiarygodnia), to nadal kojarzy mi się z barwną papugą, która lubi być często fotografowana. Poza tym po przeczytaniu wywiadu z tą redaktorką jestem trochę przerażona jej postawą. W rozmowie wyznała, że rozstała się z mężem, bo moda i kolejna para butów są dla niej ważniejsze niż małżeństwo.
Mimo to... wśród zdjęć z ulic stolic mody w trakcie fashion week'ów znajduje się wiele pięknych stylizacji, klasycznych, dopracowanych i prawdziwych, które są dla mnie prawdziwie rewelacyjną inspiracją. Poniżej kilka przykładowych.

Brak komentarzy: