Paris - haute couture

Haute couture tłumacząc bezpośrednio z francuskiego to "wysokie krawiectwo". Jest to inny rodzaj mody luksusowej, wyższy. Domy mody, które używają tej nazwy są zobowiązane do przestrzegania pewnych warunków, tj. szycie ręczne w atelier domu, określoną powierzchnię używanego materiału, liczbę pracowników, krawców (tylko z rekomendacjami) i modelek (przynajmniej 30 na jedną kolekcję), posiadanie przynajmniej dwóch atelier i organizowanie przynajmniej dwóch pokazów różnych kolekcji na rok. Wymogów jest dużo. W końcu nie każdy może być haute couture, bo nie byłoby to aż tak ekskluzywne :)
Innymi charakterystycznymi cechami dla haute couture jest monstrualna cena (niektóre ceny sięgają nawet 100 000 EUR) oraz niepowtarzalność kreacji (ze względu na kosztowność oraz wykonanie ręczne zazwyczaj każda kreacja występuje tylko w jednym egzemplarzu).
Hôtel de Ville (paryski ratusz) zorganizował niesamowitą wystawę Paris haute couture. To własnie Paryż jest kolebką tego sektora mody luksusowej. Wejście na wystawę jest darmowe. Wystawa potrwa jeszcze do 6 lipca (na pewno nie raz tam jeszcze zajrzę).
Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza to pewnego rodzaju wstęp do historii projektowania haute couture. W gablotach znajdują się szkicowniki takich artystów jak Karl Lagerfeld, Jean Paul Gaultier czy Yves Saint Laurent. Oprócz szkiców na pierwszą część ekspozycji składają się pierwsze projekty, zdjęcia kawałki materiałów, dekoracje używane przy szyciu i kilka szczególnych kreacji, a także filmy, na których widać pracę w domu mody haute couture i ręczne szycie, zdobienie itp. To wszystko nadaje pewien zarys czym w ogóle jest haute couture i jak wyglądała jego historia.Druga część wystawy składa się z kilkudziesięciu damskich kreacji haute couture różnych domów mody z całego XX wieku. Wśród projektantów i domów mody znajdują się Nina Ricci, Christian Dior, Riccardo Tisci z Givenchy, Balmain, Balenciaga, Pierre Cardin, Yves Saint Laurent, Jean Paul Gaultier, Lacroix, Chanel, Worth... niestety w tej części nie można było robić zdjęć. Choć z drugiej strony pewnie zamiast skupić się na podziwianiu tych dzieł sztuki fotografowałabym na bloga jedno za drugim, jako moje ulubione. Także wyszło dobrze, a zdjęcia mam z sieci.
Najbardziej podobały mi się kreacje:
-wg domu mody: Christian Dior (robe de soir), Balenciaga (robe de soir) i Chanel (robe de aprés midi)
-wg lat XX wieku: kreacje z lat 20-tych, 50-tych oraz współczesne

Dzisiaj delikatna ścieżka dźwiękowa pięknego francuskiego filmu Intouchables.

Brak komentarzy: