Paris - Eugène Delacroix

Eugène Delacroix to jeden z moich ulubionych artystów. Na moje szczęście w Paryżu jest wiele miejsc, gdzie mogę podziwiać jego dzieła.
Pierwsze to jego pracowania połączona z muzeum w pobliżu bulwaru Saint-Germain. W niewielkiej kamienicy, dawnym mieszkaniu Delacroix, mieści się Le Musée National Eugène Delacroix - muzeum twórczości tego artysty. W ślicznych, acz ponurych i ciemnych pomieszczeniach, obok jego prac, znajdują się meble, z których kiedyś korzystał artysta, a także obrazy autorstwa innych artystów z tego czasu, m.in. Courbeta czy Seurata. Tylnymi drzwiami wychodzi się z mieszkania do ogródka i pracowni artysty mieszczącej się w oddzielnym niewielkim budynku. Ogródek jest zielony i przyjemny, dający schronienie przed zgiełkiem paryskich ulic, idealny do odpoczynku. Pracownia zaprojektowana została tak, aby rzeczywiście sprzyjała malowaniu, m.in. dzięki oknu umieszczonemu w suficie, które wpuszczało światło dzienne przez wiele godzin.Drugim miejscem, gdzie spotkałam się z pięknymi dziełami Delacroix jest Musée d'Orsay. W tamtejszych zbiorach znajdują się różne, bardzo dynamiczne emocjonalne i ekspresyjne obrazy. Gra świateł i barw jest tu efektywnym środkiem przekazu. Niestety nie mam zdjęcia żadnego z tych obrazów, ale za to na pocieszenie jelenie Courbeta.

Trzecim miejscem, w którym można podziwiać prace Delacroix jest Musée du Louvre. W Luwrze znajdują się jego obrazy tj. Wolność wiodąca lud na barykady, portret Fryderyka Chopina, Jeune Orphelie au cimetière, Barka Dantego.

Czwartym miejscem, gdzie mieszczą się dzieła Delacroix, tym razem freski, jest przepiękny i ogromny kościół Saint Sulpice.


Piątym miejscem, gdzie wiem, że znajduje się obraz autorstwa Eugène Delacroix jest Wersal. W Sali Bitew można podziwiać Bitwę pod Taillebourgiem z 1242 roku zilustrowaną przez tego wielkiego malarza.


Eugène Delacroix to malarz żyjący i tworzący w XIX wieku, we Francji. Był przedstawicielem romantyzmu. Na jego twórczość duży wpływ wywarli Peter Paul Rubens (malarz flamandzki znany z wybujałości, żywiołowości oraz zmysłowości w swoich obrazach), jego bliski przyjaciel, Fryderyk Chopin, a także muza wielu francuzów - George Sand.

Bez Delacroix i jego interpretacji nurtu klasycystycznego w kierunku romantyzmu nie byłoby impresjonizmu. Uważany jest za odnowiciela francuskiego malarstwa. Malował ze swobodą, żywiołowo, używał wielu kolorów, co bardzo odróżniało jego twórczość od sztywnego i oszczędnego klasycyzmu. Oprócz Rubensa wpływ na tę żywiołowość i dynamizm miała również podróż do północnej Afryki.
Wiele jego dzieł dotyczyło tematyki politycznej (np. obraz Wolność wiodąca lud na barykady, w którym połączył alegoryczne przedstawienie z realistycznymi szczegółami), a także religijnej (pomimo, że sam był zadeklarowanym ateistą).

Brak komentarzy: