Paris - métro

Paryż bez metra nie mógłby funkcjonować. Metro w tym mieście to podstawa całej komunikacji, właściwie jej całość. Tym podziemnym środkiem transportu można się dostać właściwie wszędzie, a Paryżanie lubią mówić o różnych miejscach używając nazw najbliżej znajdujących się stacji metra. To wszystko świadczy o tym, że paryskie metro to jeden z obowiązkowych punktów programu tego miasta, którego nie da się właściwie uniknąć.

Metro to jest świetnie zorganizowane, bardzo intuicyjne, dobrze oznakowane. Jeden bilet obowiązuje na całej trasie łącznie ze wszystkimi przesiadkami. Dopiero wraz z wyjściem na powierzchnie traci ważność, dlatego lepiej jest zwracać uwagę na znaki, tablice informacyjne i mapy rozmieszczone w wielu miejscach podziemnych korytarzy. Na dłuższych odcinkach do przejścia między stacjami znajdują się przyspieszające taśmy (Châtelet).

Kilka liczb dotyczących paryskiego metra:
-pierwsza linia paryskiego metra na trasie La Défense-Château de Vincennes została otwarta w 1900 roku z okazji światowej wystawy (mam wrażenie, że cały Paryż został zbudowany z okazji tej światowej wystawy... :D)
-sieć paryskiego metra składa się z 380 stacji, w tym 87 przesiadkowych
-metro liczy 221,6 km długości
-sieć metra w Paryżu składa się z 16 linii
-metro posiada aż 86 secesyjnych wejść z żelaza zaprojektowanych przez Hectora Guimarda
-kupując cały pakiet biletów jednorazowych (10 sztuk) płaci się mniej za jednostkowy bilet

Brak komentarzy: