Większość jego rzeźb może być sklasyfikowana wg tematyki: portrety i odwzorowania ludzi, tematyka Biblijna i mitologiczna, tematyka związana z muzyką i poezją, temat wojny, a wreszcie te prace, które wywodzą się z jego bujnej wyobraźni i kreatywności i dotyczą często twórców, na których się inspirował.
Paryż jest pełen Zadkina. W wielu miejscach można się natknąć na jego genialne rzeźby z brązu, m.in. na bulwarze Edgara Quineta, w Ogrodach Luksemburskich, koło Sekwany przy quai Branly, a zaraz przy Ogrodach Luksemburskich na rue d'Assas znajduje się muzeum jego twórczości w dawnym domu i atelier rzeźbiarza.
Ja Zadkina pokochałam właśnie w trakcie spacerów po Paryżu. Jest taki nieoczywisty, prawdziwy, przyciągający wzrok i uwagę. Tematyka, jakiej poruszał, jego samego dotykała, wzruszała. Zdarzało mu się pisać wiersze pod daną rzeźbę, czego przykładem jest La ville detruite (Rozdarte miasto - jego najbardziej znana praca, poświęcona nieusprawiedliwionemu zniszczeniu centrum Rotterdamu przez Niemców w 1940 roku).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz